Tipy na výlet v okolí Baťova kanálu

Tipy na výlet v okolí Baťova kanálu

 

Uherský Ostroh

Dominantou této obce je zámek, který je spolu s historickým náměstím chráněný jako městská památková zóna. Zajímavý je také židovský hřbitov, středisko lidové tradice a řemesla.

Tipy na výlet po cestě do Skalice:

Veselí nad Moravou
Ve Veselí nad Moravou zve k příjemné procházce anglický park z počátku 19. století, který obklopuje zdejší, původně renesanční zámek.
Hvězdárna ve Veselí nad Moravou je unikátní kulturní zařízení specializované na popularizaci a vzdělávání v oboru astronomie a technických věd.

Blatnice pod sv. Antonínkem
V místech, kde se rodí Blatnický Roháč, oblíbená směs Ryzlinku rýnského, Sylvánského zeleného a Rulandského bílého, se nachází pozoruhodné historické sklepy pod Starou Horou. Nahlédnou do místní historie lze také pří návštěvě místního Blatnického muzea, které mimo jiné vystavuje kroje, historické šicí stroje a žehličky.
Blatnické hoře se lidově říká Sv. Antonínek. Ke kapli zasvěcené sv. Antonínu Paduánskému směřují nejpočetnější zástupy věřících v červnu, kdy se konají hlavní pouti.

Tvarožná Lhota
Dohlédnout z Bílých Karpat až do Alp? I takovou možnost nabízí za jasných dní rozhledna na kopci Travičná nad Tvarožnou Lhotou. Součástí rozhledny je rovněž výstava věnovaná přírodě Bílých Karpat. K Bílým Karpatům neodmyslitelně patří oskeruše, největší ovocný strom Evropy, který má v obci své muzeum a naučnou stezku.

Vnorovy
Nedaleko obce se nachází technický unikát – křížení baťova kanálu s řekou Moravou. Pro překonání silného proudu řeky a rozdílné výšky hladin člunům přepravujícím uhlí sloužila lanovka, plavební komory a potrubí skryté pod jezerem. K vidění jsou zbytky strojního zařízení lanovky.

Strážnice
Nejvýznamnější pamětihodností města je zámek, v němž dnes sídlí Národní ústav lidové kultury.
Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy soustřeďuje ukázky lidové architektury z celé oblasti Slovácka a je dějištěm mnoha zajímavých akcí.

Ratíškovice
Vznik Baťova kanálu přímo souvisel s ložisky lignitu u Ratíškovic, která sloužila jako zdroj paliva pro elektrárnu a teplárnu v Otrokovicích. Z Ratíškovic se uhlí přepravovalo po Baťově důlní dráze, po níž se dnes lze projet na šlapací drezíně.

Petrov
Plže u Petrova jsou považovány za nejhodnotnější soubor vinných sklepů na našem území. Plže, vinné sklepy vyhloubené v hlíně a zpevněné valenou klenbou, se v Petrově stavěly už v 15. století.

Sudoměřice
Výklopník postavený v roce 1939 na konci ratiškovické důlní dráhy sloužil k vyklápění vagonů lignitu do připravených člunů, které ho plavili do Otrokovic. Dnes výklopník slouží jako technická památka, vyhlídková věž a v jeho sousedství je jedno z přístavišť Baťova kanálu.

Hodonín
Hlavním sídlem Masarykova muzea v hodoníně je barokní zámeček z poloviny 17. století. V jeho prostorách se nachází jediná profesionální stálá expozice věnovaná osobnosti T. G. Masaryka.
Zoologická zahrada – hodonínská zoologická zahrada, která se rozkládá v příjemném prostředí okraje lužního lesa, chová více než 500 exotických i domácích zvířat ve 150 druzích.

Mikulčice
Slovanské hradiště v Mikulčicích, pobočka Masarykova muzea v Hodoníně, je s 10 ha rozlohou akropole a předhradí nejrozsáhlejším archeologickým nalezištěm z období Velké Moravy na naše území.

Skalica
O bohaté historii Skalice svědčí množství památek v centru, které si dodnes uchovalo svůj starobylý ráz.

Tipy na výlet po cestě do Bělova:

Ostožská Nová Ves
Obec známá průzračnými štěrkopískovými jezery a sirnatými lázněmi založenými v roce 1903.
Golfové hřiště Jezero – devítijamkové hřiště a kryté golfové centrum.

Kunovice
Letecké muzeum s více než 20 exponáty, mezi nimi i prototyp stroje L-610, který se nikdy nedostal do výroby.
Slovácký aeroklub Kunovice – vyhlídkové lety a tandemové seskoky.

Uherské Hradiště
Centrum Slovácka, město s velkomoravskými památkami, bohatou historií a památkovou zónou.
Areál měšťanských vinných sklepů v Mařaticích – od 2. poloviny  17. stol. zde dochází k výstavbě vinnách sklepů, jejich zvláštností jsou nadstavby určené pro chvíle odpočinku.
Aquapark v Uherském Hradišti – najdete zde zónu pro kondiční plavání, řadu atrakcí, tobogany a  wellness zónu. V letní sezoně je otevřeno i venkovní koupaliště.
Rozhledna Rovnina – rozhledna na 49,5 metru vysokém stožáru vysílače na vrchu Rovnina nad místní částí Mařatice nabízí výhled do údolí řeky Moravy, na masiv Chřibů, Bílých Karpat, Hostýnských vrchů a Vizovické vrchy.

Vlčnov
Skutečným skvostem ve Vlčnově je oblast vinných búd.

Ranč Kostelany
Ranč nabízí jedinečnou možnost přenést se do časů Divokého západu, zhlédnou profesionální ukázku práce s koňmi nebo se zúčastnit zajímavých akcí, jako je westernová módní retro přehlídka.

Staré Město
Území bylo osídleno již od pravěku, v 8. a 9. století jedno z center  Velké Moravy. Nad základy hřbitovního kostela z 9. století byl postaven Památník Velké Moravy na Valách.
Nová dominanta Starého Města v podobě suchozemského majáku se nachází v areálu bývalého cukrovaru na okraji města. Hlavně děti potěší dvacet metrů dlouhá pirátská Loď naděje a ojedinělá zoo v Evropě – Kovozoo.

Tupesy
Muzeum tupeské keramiky – obec Tupesy proslavila keramika s charakteristickým dekorem tupeské růže. Nenechte si ujít návštěvu muzea v nejstarším domku z roku 1837.

Velehrad
Významné poutní místo, jehož dominantu tvoří klenot moravského baroka, komplex kláštera s bazilikou Nenabevzetí P. Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Modrá
Na okraji obce se nachází významná archeologická lokalita Na Díle. V roce 2004 byl v sousedství otevřen Archeoskanzen Modrá, největší raně středověký archeologický skanzen v ČR. Ve skanzenu se koná řada programů, naučných představení, dobových slavností a stále zde probíhá archeologický výzkum.
Dalším tipem je dřevěná rozhledna, která se nachází 1 km od obce Modrá.

Spytihněv
Ve 30. letech 20. století se Spytihněv stala součástí unikátního vodního díla, u první plavební komory se zde odděluje Baťův kanál od koryta řeky Moravy.

Napajedla
Napajedla spojuje s Otrokovicemi a Uherským Hradištěm cyklostezka, která je součástí páteřní dálkové trasy z Kroměříže do Hodonína po hrázích řeky Moravy a Baťova kanálu. K nejvýznamnějším památkám ve městě patří novorenesanční budova radnice, kostel sv. Bartoloměje a zámek postavený ve stylu francouzského baroka.
Hřebčín Napajedla – slavný hřebčín anglických plnokrevníků v Napajedlech založil v roce 1886 Aristides Baltazzi, manžel hraběnky ze Stockau. Během exkurze uvidíte nádherné koně, podíváte se do stájí a výběhů.

Zlín
Obuvnické muzeum – přes tisíc exponátů seznamuje návštěvníky s historií i současného obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla.
Zoologická zahrada ve Zlíně-Lešné nadchne svým členěním podle kontinentů děti i dospělé. Najdete zde rozsáhlé přírodní expozice se společným chovem více druhů zvířat, tropickou halu, průchozí expozice a voliéry, romantický zámek Lešná i krásný park.

Otrokovice
Za pozornost stojí kostel sv. Vojtěcha, jehož základní kámen posvětil v roce 1990 papež Jan Pavel II. Z období Baťovy éry se zachoval Společenský dům, v parku před ním stojí socha Tomáše Bati, který v roce 1932 v Otrokovicích při letecké havárii zahynul.
Rekreační oblast Štěrkoviště Otrokovice – vodní plocha vznikla těžbou štěrku ve 20. století, dnes velmi oblíbené místo ke koupání, sportování a odpočinku.

Kroměříž
Město nazývané „Hanácké Atény“ bylo po staletí letním sídlem olomouckých biskupů a arcibiskupů Arcibiskupský zámek a jeho unikátní zahrady, Podzámecká a Květná, jsou zapsány na seznamu UNESCO. Zámek s bohatě zdobenými interiéry je oblíbeným místem filmařů. Centrum Kroměříže je památkovou rezervací, na Velkém náměstí se nachází Muzeum Kroměřížska a Památník Maxe Švabinského.
Areál Bajda  – v letních měsících se zde osvěžíte na koupališti s bazénem, skluzavkou a brouzdalištěm pro nejmenší. Zahrát si můžete petanque, badminton, stolní tenis, plážový volejbal a nohejbal.
Vodní elektrárna na Strži – leží na břehu řeky Moravy, asi 4 km od centra Kroměříže. Elektrárna má dodnes fungující Kaplanovy vodní turbíny.
Pivovar Černý orel – v památkově chráněném objektu U Černého orla se seznámíte s historií, způsobem vaření piva, prohlédnete si varnu a ostatní technologie.

 

Rezervace a bližší informace na